HİZMETLERİNİZ İÇİNBİLGİ BANKASI

Hizmetlerinizi hızlı ve doğru kullanabilmeniz için gerekli dökümanlar ile sorunlarınızı çözümleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dedicated İp Nedir

Dedicated IP, tek bir hosting hesabı için atanan ve yalnızca sizin kullanımınıza tahsis edilen özel IP adresidir. Birçok internet sitesi için IP adresinin Dedicated yani paylaşımlı olup olmaması önem taşımazken, belli başlı alanlarda hizmet vermekte olan internet siteleri için Dedicated IP’ler büyük avantajlar sunabilir.

 

Normalde Web Hosting firmaları, Shared IP olarak adlandırılan ve aynı anda birçok kullanıcı tarafından kullanılabilen IP adreslerinden faydalanırlar. Bu küçük çaplı internet siteleri için sorun oluşturmazken; e-ticaret siteleri, ödeme sistemine sahip olan siteleri, otoriter internet siteleri, SSL sertifikası kullanacak olan internet siteleri ve SEO’ya aşırı önem veren sitelerinin Dedicated IP’yi tercih etmesi daha makul bir seçenektir.

 

Dedicated IP’yi tıpkı kapı numaranız gibi düşünebilirsiniz. Örneğin, paylaşımlı bir hosting üzerinde yer aldığında apartman numaranız 1 iken kapı numaralarınız değişiklik gösterir. Dedicated IP adresine sahip olduğunuzdaysa apartman numaranız değişir ve size özel sürekli erişilebilen, diğer komşularla karşılaştırma ihtimali olmayan bir IP adresi değerine sahip olunmuş olunur.

Dedicated IP Faydaları

Dedicated IP’ye her internet sitesinin ihtiyaç duyacağını söylemek güçtür ancak her internet sitesinin Dedicated IP adresine sahip olarak ekstradan bazı avantajları elde edebileceğini söyleyebiliriz. Dedicated IP’ye sahip bir internet sitesinin genel hatlarıyla Shared IP kullanan bir internet sitesine göre avantajlarını şunlardır;

  • Sitenize SSL sertifikası kurulumu yapabilir ve sayfalarınızın daha güvenli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Internet sitenizi doğrudan IP adresiniz üzerinden de alan adınızı yazmaksızın erişebilirsiniz.
  • Alan adınız kullanılabilir ve erişebilir olmasa dahi IP adresinizi kullanarak web ve FTP’nize erişebilir istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Çok yüksek trafik aldığınızda maksimum cevap verme süresine eriştiğinizi anlayabilirsiniz.
  • Yapılan spam çalışmalarından internet sitenizin sorgu sonuçları (SERP) daha net sıralamalar elde eder.
  • Arama motorları nezdinde SEO skorunuz yükselir. 
  • E-mail sunucunuzun e-posta servis sağlayıcıları tarafından Spam olarak kabul edilmesi daha güç hale gelir.
  • Üçüncü parti yazılım ve aplikasyonlar için gereklidir.
  • Kullanıcılar gözünde güvenoyu kazanmaya yardımcı olur.
  • Diğer internet sitelerinin yaptığı hatalardan en az şekilde etkilenmenizi sağlar.

Dedicated IP SSL

İnternet sitenizde HTTP protokolü yerine HTTPS protokolü kullanmak ve bir SSL sertifikası aracılığıyla sayfalarınızın güvenliğini arttırmak istiyorsanız, SSL sertifikasının tanımlanabilmesi için özel ve paylaşımlı olmayan bir IP adresine sahip olmanız gerekir. Ancak bu sayede SSL sertifikası sunan firma sizi diğer yayın yapan kullanıcılardan ayırt edebilir ve size doğrulanmış bir güvenlik sertifikası sunabilir.

Paylaşımlı olarak kullanılan IP adresinde SSL sertifikası alamayacağınız gibi kurulumunu da ne yazık ki gerçekleştiremeyeceksiniz. Dedicated IP sahibi olarak SSL sertifikanızı kullanabilmenin yanı sıra ayrıca yukarda bulunan diğer birçok avantajı da elde etmiş olacak ve sitenizin otoritesini sağlamlaştıracaksınız.