HİZMETLERİNİZ İÇİNBİLGİ BANKASI

Hizmetlerinizi hızlı ve doğru kullanabilmeniz için gerekli dökümanlar ile sorunlarınızı çözümleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Maldet Kurulumu ve Kullanımı

Maldet uygulaması Linux için malware algılama yazılımıdır. Ücretsiz olan bu yazılım Linux için kötü amaçlı yazılımları sunucunuzda tespit etmenize olanak sağlar. R-fx Networks tarafından yazılmış olan Linux Malware Detect yazılımı ile ilgili daha detaylı bilgilere http://www.rfxn.com/projects/linux-malware-detect/ adresinden ulaşabilirsiniz.Lafı fazla uzatmadan programın kurulumu ve kullanımı ile alakalı sizlere bilgi vermek istiyorum.

Kurulum

Kurulum için aşağıdaki komutları çalıştırmanız yeterlidir.

 

Kurulum bu komutlarla sorunsuz tamamlandıktan sonra yazılımın kullanımı ile ilgili örneklere geçmeden önce bir uyarıda bulunmak gerekir. Linux Malware Detect, kısa adı ile maldet tarama işlemi yaparken sabit diskinizde oldukça fazla I/O tüketmektedir. Yavaş veya yoğun işlem olan sabit disklerde işlem yaparken sisteminizde ciddi performans sorunları oluşturabilir.

Kullanım

maldet –help tüm maldet parametrelerini ekrana basacaktır.

Hack edilmiş veya backdoor bulaşmış bir web sitesini taramak için örnek komut uygulaması yapalım. cPanel bir sunucuda netinternet.com.tr örnek alan adının cPanel kullanıcısı netinter ise;

 

komutu ile ilgili web sayfasının dosyalarında malware taraması başlatabilirsiniz.Tarama işlemine başladığınızda maldet size dosya sayısını göstermektedir.

 

İşlem devam ederken alınmış bu örnekte 14045 adet dosya içerisinde henüz 653 dosyanın tarandığını görebilirsiniz. Bulunan zararlı bir içerik varsa hits, temizlenen içerik varsa cleaned kısmında ayrıca görüntülenecektir.

Bu işlemin sonucunda yine tarama bitince maldet raporlama ve temizleme için size kodları ekrana basacaktır. Bununla ilgili örnekler alt kısımda yer almaktadır.

 

Yukarıdaki satırdan çıkartacağımız anlam 1 adet zararlı içeriğin tespit edildiğidir.

 

Yukarıdaki satırdan çıkartacağımız anlam, zararlı içerik ile ilgili rapor, isim ve diğer bilgileri görmek için konsolumuza maldet –report 081513-2051.9709 komutunu yazmamız gerektiğidir. Bu komut da yer alan rakamsal değer her taramada sistem tarafından otomatik olarak üretilmektedir.

 

Yukarıdaki satırdan çıkartmamız gereken anlam ise raporda yer alan tüm dosyaları temizlemek veya silmek yada karantina altına almak için maldet -q 081513-2051.9709 komutunu konsoldan çalıştırmamız gerektiğidir.

Bu örnek anlatımdan sonra bazı ayarlar ile ilgili de sizlere maldet hakkında bilgi vereceğiz.

 

komutu daha önce yapmış olduğunuz tarama işlemlerini ekrana basar.

 

komutu sürekli olarak tarama işlemi yapar (Ör: maldet –monitor /home sürekli olarak /home dizinine yüklenen dosyaları tarar kapatmak için maldet -k komutunu kullanmanız yeterlidir bu işlem background da çalışmaya devam edeceğinden yavaş veya yoğun sabit disklerde çok ciddi performans sorunları oluşturabilir.)

 

komutunda kullanılan soru işareti yıldız yerine geçmekte ve /home klasörü içerisindeki tüm klasörlerin içerisinde bulunan public_html klasörlerini taramanıza olanak sağlamaktadır. Bu sayede daha az dosyayı daha hızlı tarayarak tüm sunucunuzda malware taraması yapmış olacaksınız.

 

Maldet yazılımını kendinize göre özelleştirmek için conf dosyasını açarak içerisindeki bilgileri de düzenlemeniz mümkündür.

 

nano editörü ile yukarıda yazan dizini ve komutu olduğu gibi konsola yazarsanız maldet conf dosyasını editleyebilirsiniz.Maldet konfigürasyon dosyasını editlerken monitor olarakçalıştırdığınızda
bulduğu virüsleri size e-posta göndermesini, otomatik karantinaya almasını, tarama ile ilgili olarak işlem detaylarını değiştirmenize olanak sağlamaktadır.

cPanel sunucular üzerinde çalıştırılan maldet yazılımında dilerseniz konfigürasyon dosyasındaki quar_susp değerini 1 yaparak virüs bulunan hesapların otomatik olarak suspend edilmesinide sağlayabilirsiniz.