HİZMETLERİNİZ İÇİNBİLGİ BANKASI

Hizmetlerinizi hızlı ve doğru kullanabilmeniz için gerekli dökümanlar ile sorunlarınızı çözümleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

SPF Kaydı Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Sunucunuz veya almış olduğunuz Hosting hizmeti basarılı bir sekilde kuruldu / oluşturuldu, ancak bazı adreslere mail atamıyorsanız ya da attığınız mail spam kutusuna düşüyor ise (örn: Hotmail, Gmail, Yahoo vb.) bunun sebebi SPF kaydı olabilir.

SPF kaydı bir DNS kayıt tipi ile göndericinin bu alan adı için mail atmaya yetkisi olup olmadığını kontrol eden bir doğrulama mekanizmasıdır. Mail sunucular bu meknizmayı Spam maillerin önlenmesi amacı ile kullanırlar.

Önemli Not: SPF kaydı yaptığınız da Hotmail, Gmail veya Yahoo gibi mail trafiği büyük olan firmalara mail göndermekte sıkıntı yaşamaya devam ediyorsanız bunun sebebi bu tarz firmaların kendi iç prosedürleri gereği ip adreslerini bloke etmeleridir. Böyle bir durumda firmamız ile destek bildirimi üzerinden iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 

SPF KAYDI OLUŞTURMA,

Bireysel veya Reseller hesaplarınız da bir değişiklik yapılmadı ise, (yedek veya dns işlemleri) zaten Spf kaydınız otomatik olarak oluşmaktadır,

SPF kaydı sorgulamayı aşağıdaki link’ten yapabilirsiniz;

https://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/default.aspx

 

SPF kaydı oluşturma;

Oluşturmak istediğimiz domain’in cPanel’e giriş yapıyoruz,

Domains kısmından Advanced DNS Zone Editor tıklıyoruz,Name: domain.com.  (domain yazıldıktan sonra mutlaka sonuna “.” konulmalıdır)

TTL: 14400

Type: TXT

TXT Data: "v=spf1 ip4:192.168.2.1 a mx ptr include:domain.com ~all"  (Tırnak işaretleri dahil)

Not: Yukarıdaki almış olduğunuz kod bloğunun içinde yer alan "~" işaret oldukça önemlidir, "~" bu işaret değiştiğinde veya kullanılmadığında kod bloğunun anlamıda değişmektedir,

Kırmızı olan kısımlara ip adresi ve domain adı yazılır.

Add record diyerek kayıt tamamlanır,