HİZMETLERİNİZ İÇİNBİLGİ BANKASI

Hizmetlerinizi hızlı ve doğru kullanabilmeniz için gerekli dökümanlar ile sorunlarınızı çözümleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

C Class IP Nedir? Neden önemlidir?

C Class IP Nedir? 

IP adresleri, ağ adresi ve host adresinden oluşan rakamlarla ifade edilen adres biçimleridir. Başlık itibari ile C sınıfı'nı inceleyecek olursak; 94.199.206.48 ve 94.199.206.49 adresleri farklı C Class'ta değildirler. Fakat 95.173.189.141 ile 95.173.190.240 adresleri farklı C Class IP'dedirler. IP’ler farklı kullanımlar için farklı sınıflara ayrılmıştır. Bu ayrımca farklı IP sınıfları farklı hosting imkanları sunmaktadır.

A ve B sınıfları hosting açısından ve Google’ın değerlendirmeleri açısından oldukça öndedir. C Class ise hem bunların ardından küçük ve orta boyuttaki işletmeler için uygundur. A sınıfı IP’ler büyük işletmeler için örneğin Amazon.com gibi sitelerce kullanılırken orta boyutlu bir e-ticaret sitesi B sınıfı IP’ler kullanır. D ve E sınıfı IP’ler tamamen deneysel amaçlarla bulunmaktadır ve internetin gelişimiyle birlikte ileride kullanılmak üzere ‘raflarda’ hazır tutulmaktadır. 

C Class IP Neden önemlidir?

C Class IP A ve B sınıfına göre ucuzdur ve Google’ın değer verdiği IP classlarından biridir. IP adresleri daha önce de belirttiğimiz gibi A, B, C, D, E olmak üzere 5 sınıfa ayrılmıştır. İşin ekonomik boyutu bakımından A sınıfı IP’ler en yüksek sınıfı oluşturur, fakat tüm sınıflar arasındaki kalite olarak en yüksek sınıftır. A ve B sınıf IP özelliği bulunan SEO Hostingler çok zor bulunur ve yüksek fiyata satın alınabilir. C sınıfının önemi tamamen ekonomik olarak diğer IP sınıflarına göre ucuz olmasına rağmen, küçük işletmeler için SEO bazında birçok avantaj sağlamasıdır. Bu sayede işletmeler bu IP’lerdenbolca satın alıp siteleri yayına vermekte, SEO ve backlink çalışmalarını bu yöntemle yürütebilmektedir.

Backlink alımında önemli olan doğallıktır, ve bu alımın organik bir kazanım veya artış seyrinde olması gerekmektedir. Örneğin birbirini hiç tanımayan iki insanın birbirine referans vermesi, bir akrabanın bir kişiye referans vermesinden daha değerlidir. Burada da aynı durum söz konusu. IP adreslerinin bulunduğu aynı ‘mahalle’, aynı ‘sokak’tan birbirlerine gönderdiği backlinkler Google’ın gözünde değerli değildir. Fakat farklı il veya farklı ilçeden alınan linkler ise arama motorunun gözünde değer taşır. 


SEO çalışmalarının yapıldığı ilk zamanlarda site sahipleri, bir sunucu alıp onlarca veya yüzlerce paravan site açarak bu siteler arasında bir backlink ağı kurarak arama sonuçlarında sitelerini yukarıya taşıyabiliyordu. PageRank açısından çok önemli olan backlink haklı olmayan bir yükseliş sağlanabiliyordu. C Class IP’ler bu tür manipülasyonların önüne geçme noktasında ciddi başarı sergiliyor.

C Class IP’nin Avantajları Nelerdir?

A Class IP’ler 127 network başına 16 milyon hosta izin vermektedir. B class IP’ler 16000 network başına 65.000 hosta imkan vermektedir. C class IP’ler ise 2 milyon network başına 254 hosta imkan tanımaktadır. Görüldüğü üzere daha çok küçük ve orta boyutlu işletmeler için uygun olan C class IP’ler,gerçekten ekonomik bir çözüm yolu.

Ekonomiktir, yaygın olarak bulunabilir. Birden çok C Class IP satın almak cazip fiyatlarla mümkün olduğundan, bunlardan birbirlerine çaprazlamalarla backlink vermek suretiyle büyük bir link ağı kurabilmek mümkündür. Bu da oldukça etkili bir SEO çalışmasıdır, ki hali hazırda bir çok webmaster bu yolu tercih etmektedir.

C Class’ın SEO açısından önemini ifade ederken,IP’de yer alan numaraların aslında IP’nin bulunduğu yeri belli eden işaretler olduğunu da hesaba katmak gerekiyor. 94.199.206.48 şeklinde bir IP numarasını örnek verecek olursak; 94 kısmı hangi sitenin veya kullanıcının bulunduğu ili, 199 olan kısım bulunduğu ilçeyi, 206 kısmı mahalleyi, 48 de bulunduğu sokağı temsil eder. SEO çalışmalarında organik olmak çok büyük önem arz ettiği için C Class IP’ler her sitenin farklı bir kullanıcı tarafından yönetildiği izlenimini oluşturur.

C Class IP Neden Tercih Edilir?

IP adresleri dediğimiz gibi insanlar gibi birbirilerine belli yakınlıklarda bulunurlar ve her rakam öbeği bu adresleri gösterir. Birbirine yakın olan IP’lerde linkleme çalışmaları sonuç vermez. C Class IP uygulaması farklı IP numaralarına sahip olmanızı sağladığından backlink çalışmalarında çok daha etkili bir strateji yürütebilirsiniz.

Bir başka katkısı da şu; Linkwheel uygulamarında, ana siteye bağlantı veren tüm sitelerin birbirinden farklı olmasına imkan verebiliyor. Hosting’de farklı IP atamaları sayesinde Linkwheel çalışması çok daha verimli yürütülebiliyor.  Blogspot, Blogcu ve bunun gibi ücretsiz blog siteleri ile yapılan Linkwheel uygulamasına oranla;C Class IP kullanılarak kurulan özgün siteler üzerinden gerçekleştirilen yapılan linkwheel uygulaması çok daha etkili sonuçlar verebiliyor.